Znamienka

Znamienka

Znamienka, tiež materské znamienka alebo kožné znamienka patria medzi zhluky, odborne tumory kože alebo slizníc, ktoré sú zložené z buniek.  Pojem znamienko je teda veľmi široký. Skrýva sa za ním vo väčšine prípadov hnedé znamienko, ktoré sa objaví tesne po narodení alebo postupne v priebehu života. 

Znamienka u detí

Znamienka u detí sú vzácnejšie, no keďže trendom dnešnej doby je často pobyt na priamom slnečnom svetle, dochádza k zvýšenej tvorbe znamienok už aj v detskom veku. Nové znamienka na koži nachádzame hlavne tam, kde je naša koža vystavená slnečným lúčom, a to najmä počas leta alebo po opaľovacej sezóne. Toto je tiež čas, kedy by sme mali naše znamienka nechať skontrolovať odborníkom na kožu - dermatológom. Viac o vyšetrení znamienok sa môžete dozvedieť v našom článku tu

Dôvodom pre pravidelnú kontrolu znamienok je včas zachytiť rakovinu kože, resp. malígne melanocytárne a nemelanocytárne kožné tumory, hlavne malígny melanóm. Melanóm je primárne kožné znamienko, prípadne slizničné znamienko, ktoré keď sa odstráni včas, je jeho smrtnosť nulová. Keď sa však rastúce znamienko na koži ponechá bez vyšetrenia, hrozí jeho premena na rakovinové znamienko so všetkými rizikami komplikácií, vrátane smrti. Zverte vyšetrenie svojich znamienok do rúk odborníkov, ktorí majú roky skúseností a používajú najmodernejšie vybavenie pri vyšetrovaní a odstraňovaní znamienok. 

Znamienka a ich typy

Kožné lekárstvo rozoznáva viac typov znamienok. Základným typom je rozdelenie znamienok na melanocytárne a nemalnocytárne typy. Pri tomto rozdelení sme si zadefinovali zloženie a tým aj pôvod znamienka. Napríklad hnedé znamienko, čierne znamienko alebo hnedé znamienko s čiernymi mapkami znamená, že znamienko obsahuje melanín. Melanín je pigment tvorený melanocytmi - to sú bunky tvoriace melanín. Benígna forma týchto znamienok je najčastejší typ. Skoro každý človek má na tele aspoň pár takýchto kožných alebo slizničných znamienok. Drvivá väčšina týchto znamienok sa počas života zásadne nemení, pôsobia možno rušivo alebo neesteticky. Odstránenie takéhoto znamienka zo zdravotného hľadiska teda nie je nutné, ale je možné. Napríklad rušivé znamienko na tvári, znamienko vo vlasoch či v miestach, kde sa môže poraniť. Melanocytárne znamienka teda môžu predstavovať iba kozmetický problém. Nemalanocytárne lézie sú typom, kde sa nenachádzajú pigment tvoriace bunky. Tiež môžu patriť medzi nerizikové, ale aj rizikové znamienka. Zákerný typ je amelanocytárny melanóm - červené materské znamienko, ktoré pôsobí ako bežná vyrážka. Jeho zhubnosť je však rovnaká ako pri klasickom čiernom znamienku - typický melanoblastóm. 

Rizikové znamienka

Rizikové znamienka, rakovinové znamienka, patria tiež do skupiny melanocytárnych aj nemelanocytárnych névov, ktoré však už vykazujú určité známky rizikovosti - dysplázie alebo atypie. Červené znamienko, zapálené znamienko, čierne znamienko, hlavne v prípade, že zbadáte zmenu - zväčšenie znamienka, krvácanie zo znamienka či jeho svrbenie predstavujú stav, kedy je nevyhnutné zo zdravotného hľadiska navštíviť dermatológa a daný stav vyriešiť.

Odstránenie znamienok 

MUDr. Tomáš Ryant

Dermatológ špecialista

Atestovaný kožný lekár so špecializáciou dermatovenerológ. Vďaka jeho entuziazmu pre odbor dermatovenerológia sa zúčastňoval mnohých stáži nielen doma na Slovensku, ale aj v Nemecku, Belgicku a Českej republike. Mal možnosť sa učiť od tých najlepších profesionálov z tohto odboru. V súčasnosti vedie moderné dermatovenerologické laserové pracovisko RYANT LASERDERMA v Prievidzi, špecializované na diagnostiku kožných lézií a laserovú medicínu. 

Chcete sa dozvedieť viac? Navštívte www.ryantlaserderma.sk

Mohlo by vás zaujímať: